Lekár radí dospelým

Na vaše otázky odpovedá:

Spýtajte sa

Mám celiakiu?

Otázka: Mám 40 rokov .Pred rokom som bol na gastroenterologickom vyšetrení pre pálenie záhy – stanovená diagnóza GERD a prítomnosť helikobaktera(preliečené), mimo to mi lekár odobral vzorku zo sliznice t. čreva , kde nález zvýšeného počtu leu – 40 , bez morfologickýh zmien sliznice. Odbery anti gliad. IgA, IgG anti tTGA – boli negatívne, vyšetrenia KO, feritínu, Fe , hepatálnych testov boli v norme. Hladina imunoglobulínov IgA, IgM, IgG v norme, IgE zvýšená /199/– som alergik. Stanovil mi diagnózu asymptomatická celiakia- nakoľko so nemal žiadne nafukovanie , hnačky ani bolesti brucha, žiadne chudnutie, únava.... / mimo pálenia záhy/ . Odporučil mi držať diétu. Po pol roku diéty opätovne kontrolné odbery i protilátky v medziach normy. Odoslal ma na genetické vyšetrenie, kde mi zistili prítomnosť HLA DQ2. A tak mi opätovne potvrdil diagnózu celiakie?!
Mám túto diagnózu , keď som nemal žiadne obtiaže , negatívne protilátky a ani žiadnu odchýlku vo vyšetrovaných parametroch iba zvýšené množstvo leu v sliznici? Pri držaní bezlepkovej diéty sa môj zdravotný stav v ničom nezmenil. Nie som alergický na nejakú inú zložku stravy alebo niečo iné? ( Od detstva mám bronchiálnu astmu a alergickú rinitídu.) Je možné na bližšiu diagnostiku celiakie na Slovensku absolvovať ešte nejaké iné špecifické vyšetrenie? Je diagnóza celiakie iba na základe zvýšeného počtu leukocytov v sliznici tenkého čreva bez akýchkoľvek obtiaží alebo bez zmien vo vyšetrovaných krvných parametroch istá ? Musím doživotne držať bezlepkovú diétu, keď som mal v sliznici čreva o 10 leu nad normu ? Ďakujem Koníček.

MUDr. J. Klucho odpovedal:Pravdepodobne u Vás ide o tzv. bezpríznakovú, teda "tichú" celiakiu. Jej diagnózu podporuje pozitívne genetické vyšetrenie. V SR sa robia všetky vyšetrenia na celiakiu ako v EÚ.
Zvýšený počet leukocytov bez morfologických zmien v bioptickej vzorke nie je obraz, ktorý by s istotou svedčil pre celiakiu, ak nebola popísané žiadne známky atrofie sliznice. Možno by stála za úvahu enteroskopia a zopakovanie krvných testov po opätovnom zaťažení normálnou stravou aspoň na 6 mesiacov.

PREČÍTANÉ:
1803x
REAKCIÍ:
1
VYTVORIL:
konicek
VYTVORENÉ:
2013-06-16 18:22:56
Aby ste mohli diskutovať, musíte byť prihlásený.
SPÄŤ