DISKUSNÉ FÓRUM
Otázky do pléna
Bezlepková strava v MŠ, ZŠ, závod. jedálňach
Prosím o Vaše skúsenosti, rady a tipy na možnosti ako prakticky i legislatívne vyriešiť bezplepkové stravovanie v zariadeniach ako MŠ, ZŠ prípadne závodných jedálňach. Trápi ma najmä skutočnosť, že v MŠ mimo Bratislavy a Košíc, kde chodí naše dieťa do MŠ, zatiaľ zohrievali nami donesenú stravu v nami zakúpenej a zapožičanej mikrovlnke mimo kuchyne so stravou pre ostatné deti. V blízkej budúcnosti nám hrozí, že toto už nebude možné, lebo to údajne nedovoľujú hygienické predpisy platné pre MŠ.
Čo budeme robiť ? Máme jeden z rodičov dať v práci výpoveď ? Na rodičovskom príspevku by aj tak jeden z nás mohol byť maximálne do 7 rokov veku. A čo potom ? Stále budeme tŕpnuť, že aj keď nájdeme ochotných ľudí v jedálňach MŠ a ZŠ, ktorí budú takýmto deťom ochotní uskladňovať a zohrievať donesenú bezplepkovú stravu, tak budú riskovať porušovanie predpisov, ktoré môže skončiť ich vyhadzovom z práce alebo vyhadzovom nášho dieťaťa z MŠ ? Vzhľadom na nízky počet detí v predškolskom veku s bezlepkovou diétou v našom meste nie je predpoklad rentabilnosti osobitnej MŠ alebo neskôr ZŠ (+ čo ak škola bude mať síce bezlepk. stravu ale nízku úroveň vzdelávania ?) a tiež nie je údajne možný opäť kvôli hygienickým predpisom rozvoz centrálne pripravenej bezlepkovej stravy pre MŠ po meste.
Ďakujem za Vaše skúsenosti, rady, informácie o hygienických predpisoch platných pre verejné stravovanie v súvislosti s MŠ, ZŠ, či závodnými jedálami.
- PREČÍTANÉ:
- 5604x
- REAKCIÍ:
- 5
- VYTVORIL:
- Anonymous
- VYTVORENÉ:
- 2006-04-26 22:49:39
-
-
napísal:
- používateľ:
- Systém
- pridané:
- 15:08 27.4.2006
Náš syn chodil do MŠ kde sme mali to štastie že boli zlatép.kucharky a varili mu stravu osobitne . Teraz chodído ZŠ v malom meste a pravda je taká,že so stravovaním máme problem.Škola nemá vlastnú kuchyňu len výdajnu.Pre školu varia v cetralnej "vývarovni" pre viac škol a tam varia iba "klasicku"stravu a tak mu od 1.ročníka nosíme stravu každý deň o 12h ,aby ju mal čerstvú .Obidvaja s manželom pracujeme,ale na obed ideme presne o 11:30 a v ramci našej obednajšej prestavky bežíme synovi s obedom.Predtým sme to riešili tak že som mu obed balila a mal ho u seba v triede kedže kuchynu otvarali iba o 11h,ale toto riešenie nebolo dobre pretože si obed musel prihrievat a kym si to vsetko poriešil tak ostatne deti uz boli najedene a tak musel vsetko do seba rychlo nahadzat alebo to proste nedojedol.Po zisteni,že cely čas jedaval s hlbokeho taniera sme sa boli informovat p.kucharok či by mu to nemohli davat na plytky tanier.Kedže našou požiadavkou evidentne neboli nadšené tak sme to išli riešit s p.riaditelkou školy a to sa im už vobec nepačilo čo mi dali patrične najavo a tak už stravu nosime presne na zvonenie a na tanier mu to serviruje p.vychovavatelka .Takto fungujeme už 3.rok a ledva čakam kedy bude syn tak samostatný aby mohol isť po vyučovaní domov a tam sa najesť. Takže stravovanie dietata s dietou v malom meste je problem a nie je to problem iba kvoli hygienyckým predpisom skor je to problem ludskeho pristupu a ochoty pomocť.Držím Vám palce aby ste stretli ludí čo sa su ochotní pomoct keď maju tu možnosť . Tina
-
-
napísal:
- používateľ:
- Systém
- pridané:
- 07:54 2.5.2006
Je to niečo hrozné. Všade čítam, že celiatikov prinúda a že prognóza je taká, že nás stála bude len viac, pretože ide o geneticky podmienené ochorenie a diagnostické metódy sú dnes na vysokej úrovni. Ale tým to asi končí. No pardón, máme ešte bzl sortiment na predpis. Vďaka. Ale tým to končí naozaj. Na každom kroku sa celiatik len potkýna o neznalosť a neochotu ľudí, ktorí by mu mohli pomôcť so stravovaním. Nové hygienické predpisy pre stravovanie v školských zariadeniach s celiatikmi vôbec nerátajú. Úplne vylučujú doterajšie možnosti, keď rodičia nosili pre dieťa diétnu stravu na zohriatie spravidla vlastnoručne zakúpenou mikrovlnkou. Čo majú teraz malí celiatici v škôlkach a na ZŠ umrieť od hladu? Alebo by sa im dalo nejak veľkoplošne, prijatím vhodného legislatívneho nariadenia pomôcť? Čo na to také Občianske združenie celiatikov, nevedelo by nám rodičom a našim deťom nejako naozajstne pomôcť? Aneta
-
-
napísal:
- používateľ:
- pete
- pridané:
- 10:21 2.5.2006
Ja to vidím tak, každoročne sa konajú stretnutia celiatikov na ktorých sú pozvaný odborníci čo majú čo k tomuto povedať. Myslím si že treba prizvať ľudí ktorý, majú čo povedať k tejto problematike(zo školstva, ministra pre daný rezort atď.)V Brne majú niekoľko takýchto škôl, škôlok (aspoň z www. Stránok to tak je.) Treba kompetentných vyzvať na riešenie týchto problémov aby iniciovali a presadili tieto potrebne zmeny, inač sa nič k lepšiemu nezmení. Keď sa tu budeme baviť o tomto nič sa nevydobyje. Mi Slováci nevieme zabojovať za svoje pravá. Ty ľudia sú na pozíciách ktoré zastávajú a sú dobre platene, myslím si že nie pre okrasu. A tak moja otázka tak isto: Čo vy na to občianske združenia? Ďakujem za odpoveď. Peter.
-
-
napísal:
- používateľ:
- Systém
- pridané:
- 12:36 2.5.2006
Koncom minulého roka usporiadala Slovenská spoločnosť celiatikov v Piešťanoch celoslovenské stretnutie celiatikov pod názvom „Celiakia, čo nebolo vypovedané“. Na túto akciu boli pozvaní aj zástupcovia Úradu verejného zdravotníctva SR v Bratislave. Pretože sa jej nezúčastnili, požiadala SSC o písomné odpovede k problematike celiatikov. Nasledovné dve sa týkajú konkrétne Vášho problému: 1.Je dovolené (podľa hygienických predpisov), aby rodič doniesol do školskej jedálne bezlepkovú stravu pre svoje dieťa a pracovníčky školskej jedálne mu ho uschovali v chladničke, a potom prihriali a podali na obed? (obdobne aj v závodnej jedálni?) V súčasnosti žiaden predpis MŠ SR ani MZ SR nehovorí o tejto problematike. Inými slovami, žiaden predpis nezakazuje donášanie bezlepkovej stravy do zariadenia školského stravovania. V praxi postupujeme tak, že odporúčame, aby si zariadenie vyžiadalo potvrdenie praktického lekára pre deti a dorast, z ktorého vyplýva, že zdravotný stav dieťaťa vyžaduje osobitné stravovanie. Následným krokom potom je vyjadrenie sa príslušného regionálneho úradu verejného zdravotníctva, ktorý usmerní dané zariadenie vo veciach manipulácie s touto stravou, vrátane jej podávania. K uvedenému dodávam, že v súčasnosti pripravované vyhlášky (aj MZ SR a aj MŠ SR) budú danú problematiku upravovať tak, ako je uvedené vyššie. 2.Je povinné školské, či iné stravovacie zariadenie (závodné jedálne, jedálne pre dôchodcov) pripravovať bezlepkové obedy pre celiatikov? Školské stravovacie zariadenie nie je povinné pripravovať bezlepkové obedy pre celiatikov. V prípade, že sú na to možnosti, tak sa snažíme vychádzať v ústrety a za hore uvedených podmienok je to možné. Odpovede podpísala MUDr. Darina Lopušná, MPH, v.r., hlavný hygienik SR - zastupujúca Pekný deň, Ľubica
-
-
napísal:
- používateľ:
- Systém
- pridané:
- 14:28 2.5.2006
Prispejm mojou vlastnou skusenostou, aj ked sa netyka skolskej jedalne ale zavodnej jedalne (neviem ako to inak nazvat). Predsa je v tom rozdiel, lebo mame na vyber z troch jedal, ale aj tie su nie vzdy bezlepkove. Navstivila som veducu prevadzky, vysvetlila jej moj problem a spolu sme vysvetlili moj problem paniam kucharkam. Bola som prekvapena, ze dve z nich vedeli o ake ochorenie ide a nevideli problem v tom, ze niektore jedla pripravia bezlepkove, t.z. ze napriklad pri jedlach, kde sa omacka vo finale zahustuje mukou, mi pred tym porciu odoberu, popripade ju zahustia solamylom. Pri jedlach vyprazanych mi urobia rezen na prirodno (pravdaze aj tu som ich upozornila, ze to masko nemozu oprazit na oleji, kde predtym prazili rezne v trojobale alebo v cesticku). Pokial sa to da, vo vecsine pripadov mi vyjdu v ustrety. Vzdy den vopred odkonzultujem jedlo, jeho zlozenie alebo jeho moznu bezlepkovu pripravu s pani kucharkami. Velmi mi to ulahcuje zivot a setri cas a moj jedalnicek je pestrejsi. Zatial som mala stastie na zlatych a ustretovych ludi, lebo tento system som uz vyskusala predtym, u ineho dodavatela stravy. Dobre by bolo na tejto stranke informovat o podobnych moznostiach (skusenostiach) stravovania deti v skolskych zariadeniach v jednotlivych mestach, pripadne o vzajomnu komunikaciu rodicov pri vybavovani stravovania svojich deti. Myslim si, ze ked sa najdu rodicia aspon dvoch deti a pojdu poziadat o prihrievanie alebo pripravu jedal pre ne, je vacsia pravdepodobnost ich uspechu. S pozdravom Suzann